Saturday, June 24, 2023
Konsaltinq nisbətən gənc iqtisadi hadisədir. Ancaq bu gün bu, bazar rəqabətinin fırtınalı dənizində əvəzolunmaz böyük bir biznes sahəsidir. “Baker Tilly Azerbaijan”ın (BTA) partnyoru Samir Vəliyevlə biznesdə uğurun qaydaları, müştərilərlə effektiv qarşılıqlı əlaqə, süni intellektin imkanları və mühasibat balansının həyat ilə arasındakı münasibət haqqında danışdıq.
“Şirkət mədəniyyəti” dedikdə nəyi nəzərdə tutursunuz?
İlk növbədə, işimizdə arxalandığımız əsas dəyərlər. Onlardan komandadakı abu-hava, biznes nəticələr asılıdır, onlar şirkətin fəaliyyət prinsiplərini müəyyənləşdirir. Konsaltinqin xüsusiyyətləri ondan ibarətdir ki, mənəvi, reputasiya kapitalı monetar ilə bərabərdir və bizim prioritet vəzifələrimizdən biri bu nüfuzu gücləndirmək və ona xələl gətirməyəcək şəkildə dəstək olmaqdır. İnanıram ki, şirkətimin mədəniyyəti və dəyərləri şəxsi dəyərlərimi əks etdirməlidir: dürüstlük, görə də mənfəət haqqında deyil, məhsul haqqında effektivliyə maksimum diqqət, keyfiyyətli iş və ən yaxşı nəticə. Layihə yaradarkən və ideyalarımı həyata keçirdikdə heç vaxt pul haqqında düşünmürəm, çünki pulun sahibini tapacağına qəti əminəm, sadəcə mənfəət haqqında deyil, yaratdığın məhsul və ya ideya haqqında düşünməyin daha məqsədəuyğun olduğunu düşünürəm. Mən dünyagörüşünün ailə dəyərlərinə əsaslandığı dövrdə böyümüşəm. Zaman keçdikcə onları yaratdığım şirkətin bünövrəsinə yerləşdirdim. Axı ailə qohum-əqrəba, bir-birini sevən, eşidən, bir-birinə hörmət edən insanlardır ki, hər zaman köməyə gələ bilirlər. Hesab edirəm şirkətimizdə istisnasız olaraq bütün əməkdaşlar üçün, şirkətin inkişaf istiqamətini müəyyən edən birliyi yaratmağa nail oldumuşuq.
Şirkətiniz necə inkişaf edib?
Mən şirkəti iqtisadi yüksəliş zamanı, müştəri sorğularının böyük hissəsinin “Böyük Dördlük” ətrafında cəmləndiyi zaman qurdum. Bazarda münasib qiymətlərlə xidmətlər təklif edən orta səviyyəli şirkətlər yox idi. Uzun müddət çalışdığım Vergilər Nazirliyindən ayrıldıqdan sonra başa düşdüm ki, artan tələbata cavab vermək, yəni ikinci eşalonun boş yerində yüksək standartlara malik brend yaratmaq lazımdır. Əməkdaşlıq üçün ən yaxşı şərtləri mənə Baker Tilly International şəbəkəsi təklif etdi. Nəhəng konsaltinq şirkətlərinin mədəniyyətini şirkətimizdə tətbiq etmək üçün fəaliyyətimizin əsas istiqamətləri olan audit, vergi uçotu və maliyyə konsaltinqi sahəsində təcrübəyə malik “böyük dördlüyün” əməkdaşlarını dəvət etməyə başladım. Hal-hazırda komandamız bu xidmətlər bazarında ən güclülərdən biridir və bunu rəqiblərimiz də təsdiqləyir. Aparıcı korporativ mədəniyyətə malik şirkəti yaratmaq mənə bir iş adamı kimi özümü təkmilləşdirmək, işgüzar əlaqələr şəbəkəsini genişləndirmək, ölkəmizdə biznes maraqları olan əcnəbilərlə əlaqələr qurmaq və öz bacarıqlarımı daha yüksək səviyyədə bəyan etmək imkanını verdi.
Müştəriniz kimdir və BTA ilə əlaqə saxladıqda hansı müştəri gözləntiləri olur?
Bəzi biznes məsələlərini həll etmək üçün tövsiyələrə ehtiyacı olan hər hansı bir şirkət. Konsaltinqin fəlsəfəsi taktika və strategiyalardan asılı olmayaraq müştəri üçün maksimum fayda verməkdir. Biz ilk növbədə müştəri uğurunda maraqlıyıq. Onun sorğusunu dəyərləndirməyə və ona lazım olanın həyata keçirilməsini təklif etməyə çalışırıq: bunun üçün biz bazarı təhlil edirik, şirkət daxilindəki prosesləri öyrənirik, aşkarlanmış problemlərin həlli və çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün effektiv yollar təklif edirik. Bir sözlə, görülməli işlərin siyahısını hazırlayırıq və onların həyata keçirilməsində kömək edirik.
Ən çətin tələblər hansılardır? Müştərinin həmişə haqlı olduğuna inanırsınızmı?
Müştəri ilə qarşılıqlı əlaqə bir sıra amillərdən ibarətdir. Bir qayda olaraq, biz xüsusi idarəetmə strukturuna malik hüquqi şəxslərlə münasibət qururuq. Müvafiq səlahiyyətə malik əməkdaş ilə ünsiyyətə başlamaq və qarşılıqlı etimad çox vacibdir, bu olmadan  heç bir nəticə əldə edilməyəcək. Bunu xəstənin həkim reseptlərini ciddi şəkildə yerinə yetirməsinə bənzətmək olar ki, bu da yalnız həkim səriştəli olduqda mümkündür. Müştəri öz öhdəliklərini aydın şəkildə anlayanda və vaxtında yerinə yetirdikdə haqlıdır, həmçinin tələblərinin uyğun qaydada icrasını təhlil edə bilir. Müştəri məsləhətçidən nə gözlədiyini konkret olaraq bilmirsə, bu ən çətin məsələyə çevrilir. Biz öz növbəmizdə əməkdaşlığımızın hansı nəticəyə yönəldiyini müştəriyə çatdırmaq üçün resurslar sərf edirik. Eyni zamanda, başa düşmək lazımdır ki, bizim xidmətlərimiz müştəri mənfəətinin "avtomatik" artımına zəmanət vermir, ona görə də əməkdaşlığın bütün məqamları aydın şəkildə göstərilməlidir.
Bir çox peşələrdə insan süni intellektlə əvəzlənir. Bu tendensiya avtomatlaşdırılmış prosesləri geniş miqyasda ehtiva edən konsaltinq sənayesinə də təsir edəcəkmi?
Təbii ki, texnologiyanın tətbiqi bəzi proseslərdə insanın iştirakını azaldır. Lakin konsaltinq zehni işdir, burada müştərilərin sorğularının və istəklərinin yerinə yetirilməsi üçün insan potensialına ehtiyac var. Digər problem süni intellektin edə biləcəyi səhvə görə məsuliyyət məsələsidir. Bu və buna bənzər problemlər həll olunana qədər bizə tələbat qalacaq. Amma ümumiyyətlə dünya texnologiyalarının Azərbaycan bazarında sürətli tətbiqindən danışmaq hələ tezdir. Ölkəmizdə yerli mühasibat proqramı yoxdur, bahalı proqram təminatını isə ala bilmirik, ona görə də Rusiya istehsalı olan proqramdan istifadə edirik. Bu təəsüfləndirici boşluğu doldurmaq üçün yeni məhsulı yaratmağı çoxdan planlaşdırırdım. Son iki il ərzində peşəkar komandamız öz platformamızı “sıfırdan” hazırlayır və hazırda layihə artıq sınaq mərhələsindədir. Bu proqram bank məlumatlarını avtomatik toplayaraq dövlət orqanlarına lazımi bəyannamələri bir neçə dəqiqə ərzində hazırlaya biləcək; elektron qayimələri müqavilələr və digər məlumatlar ilə müqayisə edərək, hesabatları yaratmağa imkan verəcək. Bu, bazarda yüksək faydalılıq faktoru olan ciddi biznes məhsuludur və mənə çox maraqlıdır.
Böhran – yeni imkanlar yaradır. Bu fikirlə razısınızmı? Böhran müəyyən şərtlər çərçivəsində imkanlar yaradır, lakin hər şeydən əvvəl problemdən xəbər verir. Əksər hallarda bu zaman vəziyyətdən təcili çıxmaq prioritetə çevrilir. Hər  hansı bir məhsula və ya yeni nişlərə tələbat yaratdıqda, biznesin təkmilləşdirilməsi ideyaları isə özül tapdıqda, böhran fürsət adlandırıla bilər.
Lakin bu həmişə belə olmur. Məsələn, pandemiya ilə bağlı böhran xüsusən də səhiyyə sahəsində bir sıra problemlərə səbəb oldu. Əməkdaşları çətin anlarda necə motivasiya etmək, şirkətə dəstək olmaq istəmələrini təmin etmək olarmı? Fərqli dəyər sistemlərinə malik cəmiyyətlərdə fərqli təşviqlər tətbiq olunur. Şirkət davamlı olaraq qeyri-maddi formaları özündə cəmləşdirən kadrların motivasiyası sistemini inkişaf etdirməlidir, çünki həmişə daha böyük məvacib təklif edəcək kimsə olacaq, kadrların axını isə hər hansı bir şirkət üçün arzuolunmazdır. Biz işçilərimizin bacarıqlarının artırılmasına çox səy sərf edirik, onlar üçün ixtisasartırma kursları təşkil edirik, fərdi təlim üçün imkanlar yaradırıq. Bonus sistemini tətbiq edirik: bu, biznes üçün aktual nəticələri əldə etməyi mümkün edir; “360°” metodu əks əlaqə yaratmağa, ayrı-ayrı işçilərin və ya bütün komandanın inkişaf istiqamətlərini müəyyən etməyə və problemləri aşkarlamağa kömək edir. Bizim siyasətimiz işçilərin istəklərinin öyrənilməsini və təhlilini nəzərdə tutur: motivasiya sistemi onların üstünlükləri əsasında qurulur. Heç bir halda işçinin yeganə motivasiyasının pul olduğunu düşünmək olmaz. Araşdırmalara görə, işçilərin təxminən 50% -i ofisdə çevik iş saatı, yemək və əyləncə müqabilində nisbətən aşağı əmək haqqı almağa razıldır. Şirkət daxilində əhval-ruhiyyəni başa düşmək çox vacibdir və bunun üçün daimi dialoq lazımdır. Bu, kollektivin loyal münasibətinə nail olmağın yeganə yoludur ki, bu da çətin dövrdə şirkəti dəstəkləməyə imkan verir.
Sabitlik məharət əlamətidir, yoxsa deqradasiya?
Çoxluğun arzuladığı budur və məsələ təkcə maliyyə rifahında deyil. Hər kəs sabitlik sağlam, uğurlu olmaq, müntəzəm istirahət etmək və ailəyə vaxt ayırmaq, və təbii ki, daimi gəlir mənbəyinə sahib olmaqla, firəvan həyat sürmək istəyir.  İqtisadi artım və daimi inkişaf olarsa, sabitlik deqradasiya riski ilə durğunluğa çevrilməyəcək. Hər şey insandan asılıdır. Bir şəxs işləməyi, yaratmağı sevirsə, bunu sevgi ilə sabitlik şəraitində də edir. Çox aktiv həyat tərzi keçirən və zehni fəaliyyətlə məşğul olan yaşlı bir yaxın dostum mənə demişdi: "Beyin də əzələlər qədər məşqə ehtiyac duyur", və məncə o, haqlıdır. Əgər insan cəmiyyətə fayda verməyə öyrəşibsə, sabit şəraitdə də bunu edəcək.
"Balans" sözünün mənası nədir? Buna necə nail olmaq mümkündür?
Mənim üçün həyatda tarazlığa nail olmaq məsələsi mühümdür: universal və mühasibat balanslarının bir-birilə necə əlaqəli olması çox maraqlıdır. Mühasibat uçotunda, yeri gəlmişkən, başqa bir vacib termin var: ikili yazılış. Yəni mühasibatlığın ümumi balansını təmin edən debet və kredit tərəfləri var. Həyatda da belədir: istənilən nailiyyət  nəyinsə hesabına baş verir və verilən resursun da müsbət dəyər sistemində olması çox vacibdir. Məsələn, təhsil almaq mənə yuxusuz gecələr başa gəldi, bəzi şeyləri özümə məhdudiyyətlər qoydum, amma bunun müqabilində həyatda mənə kömək edən biliklər əldə etdim. Ailə, maraqlı insanlar, kitab oxumaq, səyahətlər zamanı toplanan təcrübə enerji və vaxt resurslarından formalaşır, daha sonra yeni layihələrə, yaradıcı ideyalara xərclənir. Mənim üçün balansımın passiv hissəsinin öhdəliklərdən ibarət olmaması vacibdir. Belə ki, insan nə qədər çox akademik və praktiki bilik əldə edirsə, onun balansı bir o qədər cəlbedici və zəngin görünür.

Navigators of Large Business
Consulting is a relatively young economic phenomenon. But today it is a huge branch of business, without which, in the stormy sea of market competition, sometimes it is simply impossible to get by. We talked with Samir Valiyev, partner of Baker Tilly Azerbaijan (BTA) on the rules for a successful business, effective communication with clients, opportunities for artificial intelligence and connection of the balance sheet with life balance.
What do you invest in expression "company culture"?
First of all, basic values on which we base on our work, as atmosphere in a team, business results depend on them. They determine how the company should work. Specifics of consulting is such that moral, reputational capital is on a par with money, and one of our priority tasks is to develop this reputation and not to spoil in any case. I believe that culture and values of my company should reflect my personal ones: honesty, focus on maximum return, quality work and the best result. When creating a project and implementing my ideas to life, I never think about money, because I strongly believe: money will follow you, worth only create something useful and necessary, so it is better to think about the product, not about the profit. I grew up at a time when family values were the foundation of worldview, as they were priority. Over time I managed to lay them in the foundation company I created. After all, the family are relatives, people who love, respect and hear each other, who can always come to the rescue. And I think within the walls of Baker Tilly Azerbaijan, we succeeded such a community with a common philosophy for all employees without exception, determining the direction of development companies.
How has your company developed?
I created it during the economic period boom, when the mainstream of client queries were centered around incredibly expensive "big four." There were no middle management companies on the market that would offer services at reasonable rates. After leaving the Ministry of Taxes where I worked long enough, I realized that it was necessary to respond to growing demand and create a brand with high standards in an empty niche of the second echelon. The best conditions for cooperation were offered to me by Baker Tilly International. So first of all, I started hiring "big four" employees, with experience in audit, tax accounting and financial consulting - our core business areas. Today our team is one of the strongest in the market providing these services, which is confirmed by our competitors. Building a company with good corporate culture gave me opportunity to improve myself as a businessman, expand the network of business contacts, build relationships with foreigners with business interests in our country and to declare our competence widely.
Who is your customer and what does he expect by contacting BTA?
Any company that needs in recommendations for solving some business problems. All Philosophy of consulting is to maximize the benefit to the client, regardless of tactics and strategies. First of all, we are interested in the success of the client. We try to evaluate their request and propose an implementation they need; for this we analyze the market, study processes within the company, we offer effective solutions on found problems and on fixing shortcomings.
What are the most difficult queries? Do you believe that the customer is always right?
Interaction with the client develops from a number of factors. Usually, we deal with legal entities with a specific management structure. Access in communication with a competent person with appropriate powers and mutual trust is essential. This can be likened strict compliance by the patient doctor's orders, possible only with doctor's competence. The customer is right when clearly knows his obligations and in a timely manner performs them, and can also analyze, whether its requirements are met by the relevant way. If the client does not specifically know what he expects from the consultant, it becomes the most difficult request. We, from our side, expend resources to bring to the client, what result is aimed at our cooperation. At the same time, it is important to understand that our services do not guarantee the client profit growth "automatically", so all points of cooperation should be clearly spelled out.
In many professions, man is slowly but surely being replaced by artificial intelligence. Will this trend affect the consulting industry as well? abundantly including automated processes?
Of course, the introduction of technology reduces human participation in certain processes. But consulting is intellectual work, so human potential will be needed for a long time in order to process requests and wishes of clients. Another problem is a question of responsibility for a mistake that artificial intelligence will do. Until this and similar problems resolved, we are in demand. But in general, it's too early to talk about the total introduction of world technologies in Azerbaijani market. We do not have local accounting program, and we cannot buy expensive software security, that's why we use the program of the Russian production. I've been planning for a long time to create a new product to fill this annoying gap. During the last two years our professional team develops from scratch, its own platform, and currently the project already in the testing phase. This program will be able in a matter of minutes prepare the necessary declarations in government agencies, automatically collecting banking information; electronic waybills, comparing them with contracts and other data for creating reports. This is serious business product on the market, with a high utility factor, and I am very interested in it.
They say the crisis is the time opportunities. Do you agree with this?
Crisis under certain conditions creates opportunities, but above all it signals a problem. Often at this time the priority is an urgent way out. A crisis can be called an opportunity when it creates a demand for something and new free niches, and ideas for improvement businesses finally find a fertile soil.
But this is not always the case. Eg, pandemic-related crisis caused a number of problems, especially in health care. How to motivate employees in difficult time to motivate employee and get it done so that they want to support the company.
In societies with different systems values different incentives are applied. The company must constantly develop personnel motivation system, including intangible forms, - because there is always someone who will offer and losing its personnel is undesirable for any company. We spend a lot of effort to improve skills of our employees, organize educational trainings for them, create personal training opportunities. We use the bonus system – it allows you to achieve relevant business results; 360° method, helping to reverse communication, identify development directions of individual employees or the whole team to detect problems. Our politics involves the study and analysis of employee wishes, motivation system is arranged according to their preferences. It should never be assumed that money is the only employee motivation. According to researches, about 50% of employees are willing to receive lower wages in exchange for the possibility of a flexible schedule, food and entertainment in the office. It is very important to understand the mood within the company, and it requires constant dialogue. There is the only way of achieving loyal attitude of the staff towards the company, allowing to support it in difficult period. In addition, I suggested to employees to become shareholders of BTA. That's how they keep interested in profitability and growth of the company.
Is stability a sign of mastery or degradation?
This is what most aspire to, and it's not just about financial well-being. Everyone wants to be have a continuous health, rest and devote time to the family, and, of course, live in abundance, having a constant source of income. Stability will not turn into stagnation with the risk of degradation if there is economic growth and constant development. It all depends on the person. If a person loves to work, create, he does it with love and in conditions of stability. One of my good friends is quite old, who leads a very active lifestyle and is engaged in mental activity, said to me: "The brain needs exercise as much as the muscles." And he's right. If a person is accustomed to benefiting society, he will do it in stable conditions.
To reach agreement with oneself we often lack some kind of balance. At the same time, this term is one of the key ones in Your business. What do you understand "balance"? How to reach it?
For me, the issue of achieving balance in life is very serious, and it is very interesting how the universal and accounting balances are intertwined. In accounting, by the way, there is another important term - double entry. That is, the accounting entry has a debit and a credit side, providing an overall balance. So it is in life: any acquisitions occur at the expense of something, and it is very important that the given resource is also in a positive value system. For example, getting an education cost me sleepless nights and self-restraint, but in return I gained knowledge that continues to help me in life. Assets accumulated in the course of communication with family, interesting people, reading, travelling, are formed from energy and time resources, which are then spent on new projects and creative ideas. It is important for me that the passive part of my balance does not consist of liabilities. And, the more academic and practical knowledge a person acquires, the more attractive and richer his balance looks.