Friday, August 26, 2022
Ümumiyyətlə bu, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Brend Təmsilçiliyi sahəsində ilk təcrübələrimdən biri idi, bu səbəbdən başda biraz narahat idim. Lakin sonralar hazırda işlədiyim komanda ilə görüşdükdən sonra layihələrlə bağlı təkliflərimi bölüşməkdə, yaradıcı tərəfimi ifadə etməkdə daha rahat oldum. Aparıcı bir şirkətdə marketinqlə bağlı təmsilçi öhdəliklərini öhdəmə götürməklə yanaşı, həm də əsl iş yeri atmosferi yaşadım. Bütövlükdə, sevimli Baker Tilly-də işlədiyim müddətdən çox həzz aldım, bu səbəbdən təmsilçilik müddətinin bitməsinə görə təəssüflənirəm.
Təmsilçi kimi təcrübəniz zamanı ən çox sevdiyiniz xatirə hansıdır?
Tək sevimli xatirəni və ya ən maraqlı günü seçmək olduqca çətindir. Sevinirəm ki, başqalarına da Baker Tilly-də karyera imkanlarını kəşf etməyə kömək etdim, mən də öz peşəkar portfelimi inkişaf etdirdim. Peşəkar şəraitdə özümü müxtəlif vəzifələrdə sınamaq və bu proses vasitəsilə tələbə yoldaşlarımın karyera həyatına töhfə vermək özü-özlüyündə çox məhsuldar bir təcrübə idi. Üstəlik, Baker Tilly-nin bir çox sosial fəaliyyətini mediada işıqlandırdıqdan və tədbirlərin planlaşdırılmasına etibar edildikdən sonra mən təşəbbüs göstərməyi və daha böyük məsuliyyət götürməyə can atmağa başladım. Beləliklə, Baker Tilly-də keçirdiyim hər gün mənim üçün yaddaqalandır.
Baker Tilly-də çalışmaq imkanı olacaq gələcək təmsilçilərə nə məsləhət görürsünüz?
Şirkətdən asılı olmayaraq, effektiv dinləmə, ünsiyyət və şəbəkə qurma bacarıqlarına böyük diqqət yetirməklə, şəxsiyyətlərarası bacarıqları inkişaf etdirmək çox vacibdir. Bu bacarıqlar karyera təmsilçi üçün tələbələrin suallarını, narahatlıqlarını və maraqlarını başa düşmək və onlara uyğun yönləndirmək üçün əsas olacaqdır. Yalnız şirkətin strukturu və funksiyaları haqqında deyil, həm də onun dəyərləri və təşkilati mədəniyyəti haqqında məlumatlı olmaq da vacibdir. Bunlara əlavə olaraq, müsbət və etibarlı bir münasibət saxlamağı tövsiyə edərdim. Təmsilçilər kimi xarici səliqəli görüşümüz, mehriban xasiyyətimiz vacib ünsiyyət ünsürü kimi işimizi asanlaşdırır. Təbii ki, yeni vəzifəyə başlayanda həyəcanli olmaq normaldır. Bununla belə, əmin olun ki, Baker Tilly-də ailəmizin bütün üzvləri o qədər mehriban və ünsiyyətcildirlər ki, siz də mənim kimi dərhal komandanın bir üzvü olacaqsınız!
Sonra qeyd etmək istərdim ki, Günel Abbasovanın rəhbərliyi və mentorluğu altında işləməyimdən şərəf və minnətdarlığımı bildirirəm. Mən ona bu müddət ərzində verdiyi dəstək və dəstək üçün səmimi qəlbdən təşəkkür edirəm!

Zahra Mahmudova ADA University student on Ambassador Period at Baker Tilly
It was one of my first experiences in the field of Public Relations and Brand Ambassadorship, so I was a little reserved at first. But soon after meeting with the team I work with now, I felt comfortable sharing my proposals regarding projects and expressing my creative side. Besides undertaking marketing-related responsibilities at a leading company, I also experienced a genuine workplace atmosphere. All in all, I really enjoyed my tenure at Baker Tilly with my beloved team and that is exactly why today is a bittersweet moment for me.
What is your favorite memory during your experience as an ambassador?
It is quite hard to choose a single favorite memory since helping others discover career opportunities at Baker Tilly, I also developed my own professional portfolio. Testing myself in different tasks in a professional setting and through this process, contributing to my fellow students’ career lives was a very fulfilling experience on its own. Moreover, after providing media coverage of many social activities of Baker Tilly and being trusted with the planning of events, I anticipate taking initiative and seeking greater responsibilities. So, each and every day I spent at Baker Tilly is memorable to me.
What do you advise to future ambassadors at Baker Tilly?
Regardless of the company, it is of utmost importance to develop one’s interpersonal competencies with a heavy emphasis on effective listening, communication and networking skills. These skills will be key for a career ambassador to understand and direct accordingly the questions, concerns, and interests of students. It is also imperative to be knowledgeable about not only the structure and functions of the company, but also its values and organizational culture. Apart from these, I would recommend keeping a positive and confident attitude. As ambassadors, our outgoing and friendly personality facilitates our work as points of communication.. Lastly, it is understandable to experience a bit of nervousness when we start a new position. However, be certain that, at Baker Tilly, all members of our family are so approachable and sociable that you will warm up to the team immediately, just like I did!
With this, I would also like to express my honor and gratitude to have worked under the supervision and mentorship of Mrs. Gunel Abbasova. I sincerely thank her for her encouragement and support throughout this term!